• Wpisów:1229
  • Średnio co: 2 dni
  • Ostatni wpis:3 godziny temu
  • Licznik odwiedzin:42 411 / 3602 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
Jan Ruth w śnieżycę jedzie dyliżansem. Wiezie ze sobą więźniarkę Daisy Domergue do miejscowości Red Rock, gdzie ma zostać powieszona i za której dostarczenie ma otrzymać 10 tys. dolarów. Po drodze zabiera ze sobą Murzyna majora Marquis Warren, później dosiada się do nich też przyszły szeryf Red Rock Krzysztof Mannix. Później – w celu przeczekania śnieżycy – zatrzymują się w sklepiku swojej znajomej Minnie Mink. Jednak nie zastają tam jej, lecz inne osoby, m.in. Meksykanina tymczasowo opiekującego się lokalem. Film świetny z ciekawym zwrotami akcji, choć od początku nic tego nie zapowiada – raczej wydaje się, że będzie długi i przegadany. I przegadany może faktycznie jest, i długi też (prawie trzygodzinny), ale bynajmniej nie wpływa to negatywnie na ocenę. Wystąpili m.in.: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Tymoteusz Roth i zupełnie tutaj niepasujący Channing Tatum.

Ocena: 9/10.
 

 
Trzech młodych facetów przyjaciół hulaków i playboyów przyrzekają sobie, że żaden z nich nie zwiąże się z kobietą na stałe. No i oglądamy jak się z tym zmagają, a nie jest łatwo! Film niezły, aczkolwiek zdarzają się niekiedy żenujące teksty i sceny. W roli głównej Zachariasz Efron.

Ocena: 7/10.
 

 
Druga część przygód pluszowego misia o mentalności wyluzowanego kolesia. Trym razem Ted bierze ślub z piękną Tami-Lynn. Po jakimś czasie pojawia się temat dziecka. Para postanawia dokonać adopcji. W trakcie przygotowań zostaje stwierdzone, że Ted nie jest osobą a rzeczą. No i małżeństwo – wraz z przyjacielem Janem – postanawia dowieść przed sądem, że Ted to jednak osoba. W tym celu wynajmują niedoświadczoną prawniczkę itd. Film niedorzeczny, ale dobry. Wystąpili m.in.: Marek Wahlberg, Amanda Seyfried i Morgan Freeman.

Ocena: 7/10.
 

 
Zabili go i uciekł. Bryan Mills ma dorosłą córkę. Jego była żona Eleonora ma nowego męża. Mimo to jest z Bryanem w bardzo dobrych stosunkach. Pewnego razu Mills przychodzi do swego domu, gdzie umówił się z Eleonorą i zastaje ją na swoim łóżku zamordowaną. Nagle na miejscu zjawia się policja i sytuacja jest jednoznaczna – wszystko wskazuje na to, że Bryan jest mordercą. Mills oczywiście ucieka i teraz – znajdując się między młotem a kowadłem – stara się dowieść swojej niewinności oraz odszukać morderców swojej byłej żony. Taki tam niezły, rozrywkowy film sensacyjny, czasem niebezpiecznie zahaczający o klasę B. Wystąpili m.in. Wilhelm Neeson (nie do końca wiarygodny w roli ostatniego sprawiedliwego) i Las Whitaker.

Ocena: 7/10.
 

 
Karol jest szefem ekskluzywnej restauracji. Pewnego razu na popularnym blogu serwowane przez niego dania zostają mocno skrytykowane. Potem fala negatywnych ocen przelewa się przez Internet i Karol traci pracę. Nie siedzi z założonymi rękami, jednak poszukiwania nowej pracy nie odnoszą efektów. Wypożycza więc duży samochód i otwiera mobilny bar z jedzeniem. W pracy pomaga mu m.in. nastoletni syn. Bardzo dobre kino familijne. Wystąpili m.in.: Skarleta Johansson, Dustin Hoffman i Zofia Vergara.

Ocena: 7/10.
 

 
Wychowany w sierocińcu Lew Demidow pracuje w sowieckiej służbie bezpieczeństwa. Ma żonę Raisę. Demidow jest bardzo dobrym, chwalonym funkcjonariuszem. W pewnym momencie – mimo oporu władz – zaczyna prowadzić prywatne śledztwo, mające na celu ustalić seryjnego mordercę młodych chłopców. Poszlaki wskazują na to, że są oni zabijani w celu pobierania od nich organów do przeszczepów. Śledztwem tym Demidow naraża się władzom, co powoduje jego degradację, a także inne kłopoty. Film bardzo dobry, aczkolwiek za długi. Wystąpili m.in.: Tomasz Hardy, Gary Starzec, Noomi Rapace, Jazon Clarke, Karol Taniec, a nawet w małej roli Agnieszka Grochowska (cienka z niej aktoreczka).

Ocena: 7/10.
 

 
Detektyw Rajmund Kasten po 13 latach od zbrodni prosi przełożoną o wznowienie śledztwa w celu wykrycia sprawcy morderstwa Karoliny, córki jego przyjaciółki Joanny Cobb. Przełożona Klara Sloane niezbyt chętnie zgadza się na nie. Rajmund podejmuje śledztwo. Pozostali przełożeni również są bardzo niechętni śledztwu, gdyż główny podejrzany jest informatorem – dostarcza policji informacji ze środowiska muzułmanów. Film poprawny, niemniej dosyć monotonny, nudnawy wręcz można by powiedzieć. Dosyć ciekawe zakończenie. Wystąpiły m.in. Nikola Kidman i Julia Roberts.

Ocena: 7/10-.
 

 
Zuzanna żyje ze swoim mężem biznesmenem. Chyba do końca mu nie ufa. Wspomina byłego męża Edwarda, którego – ja uważa – skrzywdziła. Pewnego razu dostaje od niego list, a w nim napisaną przez niego powieść zatytułowaną „Zwierzęta nocy”. Czyta ją, no a my to oglądamy – tj. to, co dzieje się w książce. Dosyć oryginalna konwencja filmu. No i oglądamy, że jedzie sobie Edward z żoną i córką drogą międzymiastową, gdzie przez wiele kilometrów nie ma żadnych zabudowań, no i w nocy w pewnym momencie dwa samochody spychają rodzinę Edwarda na pobocze. Następnie oprychy porywają żonę i córkę itd. Film jest od czasu do czasu przecinany aktualnymi wydarzeniami, tj. pokazuje Zuzannę samą w domu (bo mąż w delegacji), czytającą książkę, kąpiącą się itp. Ogólnie film bardzo dobry. Wystąpili m.in.: Isla Fisher, fajna Amelia Adams i mniej fajny Jacek Gyllenhaal.

Ocena: 7/10.
 

 
Ponieważ w zeszłym roku żaden film z Murzynami nie dostał Oscara i była z tego powodu wieka chryja, w tym roku Akademia stanęła na wysokości zadania i obdarowała aż trzema nagrodami film o czarnych. Bohaterem film jest Murzyn Chiron – oglądamy jego życie od lat chłopięcych do dorosłości. Chłopak mieszka z mamą Murzynką, która ćpa. Pewnego razu zaprasza go do swego domu inny dorosły Murzyn Jan. Ma on też sympatyczną konkubinę Murzynkę Teresę. Ogólnie zaprzyjaźniają się. Chiron bardzo lubi nowych znajomych. Pewnego dnia dowiaduje się, że Jan jest sprzedawcą narkotyków, co go trochę przytłacza. Chiron w szkole ma problemy, potem dorasta, przeprowadza się itp. Żeby było supermegapolitpoprawnie pojawia się też – a jakże! – wątek homoseksualny (są niesmaczne sceny). Nic dziwnego, że film dostał trzy Oscary! Niemniej jest on jak najbardziej do obejrzenia, tylko trzeba wziąć poprawkę na lewacką otoczkę.

Ocena: 7/10.
 

 
Jacek jest świadkiem śmierci swojego dziadka Abrahama. Starszy mężczyzna wydaje wnukowi polecenie, którego on nie rozumie. Jak Jacek był młody, dziadek opowiadał mu różne dziwne historie, w które nie do końca wierzył. Teraz chłopak, wraz z ojcem, wyjeżdżają na wyspę, na której jest sierociniec, w którym niegdyś mieszkał dziadek. Obiekt ten został zniszczony w czasie wojny przez Niemców. Jacek idzie do rudery i przenosi się w przeszłość. Poznaje tam mieszkańców sierocińca – przyjaciół dziadka znanych wcześniej ze zdjęć. Każdy z nich posiada jakąś nadprzyrodzoną umiejętność. Jacek przeżywa w sierocińcu różne, również bardzo niebezpieczne przygody. Film to coś w rodzaju thrillera dla młodzieży. Wystąpili m.in. Ewa Zielona i Samuel L. Jackson.

Ocena: 7/10.
 

 
Film kostiumowy. Wdowa Zuzana Vernon przyjeżdża ze swoją córką Fryderyką na dłuższy pobyt do posiadłości Churchill do rodziny swojego zmarłego męża. W zasadzie celem przyjazdu jest znalezienie nowego męża – dla siebie i dla córki. Zuzanna jest intrygantką. Do tego uroczą, więc jej wdzięki nie są obojętne potencjalnym kandydatom. Film nudnawy, przegadany, z nijakim zakończeniem. W roli głównej Katarzyna Beckinsale.

Ocena: 5/10.
 

 
Krystian choruje na autyzm. Pracuje – jest ponadprzeciętnie zdolnym analitykiem finansowym. Pewnego razu dostaje zlecenie od firmy, zajmującej się m.in. produkowaniem zaawansowanych protez, np. kończyn, do wykrycia niezgodności w rozliczeniach finansowych. Ściąga to na tę firmę, jak i na samego Krystiana, kłopoty. Na szczęście dla niego analiza finansowa to nie jest jego jedyna tak dobrze opanowana umiejętność. Film do połowy jest świetny, jednak w drugiej części tempo spada, akcja traci impet i jest jakoś tak nijako. Wystąpili m.in.: Benedykt Affleck, przesympatyczna Anna Kendrick oraz J. K. Simmons.

Ocena: 6/10.
 

 
Na wykładzie skrajnie lewicowej amerykańskiej profesor z Atlanty – twierdzącej np. że w czasie drugiej woj.…, ojej, oczywiście w czasie drugiej światowej operacji pokojowej, zginęło sześć milionów Żydów – pojawia się angielski historyk Dawid Irving. Próbuje zabrać głos. Lewicowa profesor nazywa go rasistą. W związku z tym Irving wytacza jej proces, który następnie toczy się w Londynie. Film bardzo dobry, m.in. dobrze pokazujący, jak rządząca dzisiejszym światem lewica rozumie wolność słowa.

Ocena: 8/10.
 

 
Młody prokurator Janusz Jasiński dostaje zadanie wytropienia seryjnego mordercy kobiet, nazywanego Wampirem. Jest to dla niego szansa na karierę, a jednocześnie bardzo trudne zadanie, z którym nie poradziło sobie już kilku poprzedników. No i są naciski z góry. Film przedstawia śledztwo, życie Jasińskiego – zawodowe i osobiste. Film niezły. Wystąpili m.in.: Arkadiusz Jakubik, Agata Kulesza i Piotr Adamczyk.

Ocena: 7/10.
 

 
Profesor Robert Langdon budzi się w szpitalnym łóżku we Florencji. Nie pamięta, jak tu się znalazł, ma różne zwidy. Dowiaduje się, że został postrzelony w głowę. Wkrótce próbuje go zastrzelić jakaś policjantka. Profesor Langdon ucieka wraz opiekującą się nim dr Sienną Brooks. Lekarka zabiera go do domu i próbują rozwikłać zagadkę, dlaczego znalazł się w takiej sytuacji. Okazuje się, że profesor ma przy sobie pojemnik z materiałem genetycznym. Są na nim wskazówki – jakieś starodawne cytaty. Mimo że są ścigani, również przez lewicową WHO, idą zwiedzać muzea, by tam móc rozwiązywać owe zagadki. Film, jak widać, o dosyć oryginalnej fabule (podobny trochę do „Kodu da Vinci”, choć ten był bardziej sensowny). W rolach głównych Tomasz Hanks oraz Felicyta Jones.

Ocena: 6/10.

 

 
Dwóch braci, Tobiasz i starszy Tanner z kryminalną przeszłością, zamaskowani napadają na małe banki w małych miejscowościach i kradną stosunkowo niskie kwoty pieniędzy. Miejscowy szef policji Marek Hamilton, który jest o krok od emerytury, podejmuje śledztwo. Stara się ustalić sprawców i ich dopaść. Film do połowy strasznie nudny, w drugiej połowie za to jest bardzo dobrze, ale nie na długo, po czym atrakcyjność fabuły przypomina sinusoidę, którą wieńczy nijakie zakończenie. Wystąpili m.in.: Galfryd Mosty, bardzo przystojny Krzysztof Sosna i fajna Katarzyna Mixon w roli kelnerki.

Ocena: 6/10.
 

 
Film oparty na faktach. Końcówka drugiej woj…, oj, oczywiście światowej operacji pokojowej. Desmond Doss wstępuje do armii, by pomagać w walce z Japończykami. Jednak nie chce nosić i używać broni – chce być medykiem i ratować kolegów żołnierzy na polu bitwy. To dosyć oryginalne podejście nie spotyka się, delikatnie mówiąc, z wielkim entuzjazmem przełożonych, co powoduje całkiem nieprzyjemne sytuacje dla Desmonda. Film bardzo dobry, aczkolwiek na początku to nudnawe romansidło (medyk zakochuje się w pielęgniarce Dorocie) – zbędny i niezamknięty później wątek. Sceny walk amerykańskiej i japońskiej piechoty – mimo że są świetne i bardzo realistyczne (są sceny drastyczne!) – są za długie, przez co niekiedy nużą. Poza tym w końcówce jest sporo irytującego patosu. Wystąpili m.in. Samuel Worthington i Hugo Weaving.

Ocena: 7/10.
 

 
Rajmund jest rozwodnikiem, pracuje w wydawnictwie. Jest anonimowym twórcą sloganów, sentencji, życzeń na karnety, kartki okolicznościowe itp. Pewnego dnia zostaje zwolniony z pracy. Potem zapoznaje Jill, no i zostają jakby parą. Pewnego dnia w telewizji ogłaszają konkurs na tekst życzeń na kartkę na Dzień Dziewczyn; Rajmund startuje w nim. Nudnawa nibykomedyjka. Szkoda czasu.

Ocena: 5/10.
 

 
Doktor Dziwny jest neurochirurgiem. Pewnego razu ma wypadek drogowy. Traci władzę w dłoniach – co prawda nie całkowicie, jednak nie jest już w stanie wykonywać swojego zawodu. Będąc specjalistą, wie, że ma małe szanse na wyzdrowienie. Dowiaduje się jednak, że w stolicy Nepalu w Katmandu żyje pewna uzdrowicielka-mag imieniem Przedwieczny (tak! tak! gdzie są lewicowcy i feministki!?). Doktor udaje się do niej z zamiarem odbycia terapii. Na miejscu okazuje się, że nie wszystko jest tak, jak to sobie wyobrażał. Na początku film jest naprawdę bardzo dobry, z czasem przeradza się jednak w średniostrawny koktajl łączący „Matriksa”, „Harry’ego Pottera”, „Incepcję” i „Supermana”. W rolach głównych: Benedykt Cumberbatch, Rachela McAdams (niedługo strach będzie lodówkę otworzyć) oraz Matylda Swinton.

Ocena: 6/10.
 

 
Film oparty na faktach. Marek Williams ma żonę i 10-letnią córkę. Pracuje na platformie wiertniczej Deepwater Horizon. Pewnego razu leci do pracy. Po dotarciu na miejsce po jakimś czasie na platformie pojawiają się problemy – puszczają zawory, wybuchają pożary itd. Sytuacja wymyka się spod kontroli. Pracownicy próbują się ratować. Typowy, poprawny film katastroficzny. Wystąpili m.in.: Marek Wahlberg, Kurt Russell, Jan Malkowicz i Katarzyna Hudson.

Ocena: 7/10.
 

 
Trzecia część przygód Brygidy. Tym razem jest producentką telewizyjną, ma 43 lata i dalej jest starą panną. Jedzie na festiwal, poznaje tam Jacka, spędzają razem noc. Wkrótce Brygida dowiaduje się, że jest on milionerem, twórcą portalu randkowego. Później spotyka się ze swoją dawną miłością Markiem, prawnikiem – oboje są chrzestnymi na tej samej uroczystości. Prawnik jest w trakcie rozwodu. W związku z tym również spędzają ze sobą noc. Później okazuje się, że Brygida jest w ciąży. Problem w tym, że nie wiadomo, kto jest ojcem, ale obu absztyfikantom niezbyt do przeszkadza. Film średni. Brygida zachowuje się jak niezbyt rozgarnięta nastolatka. Faceci też jacyś dziwni – nie przeszkadza im prawie jawna poligamia. W rolach głównych: niepodobna do siebie po operacjach plastycznych Renata Zellweger, Colin Firth oraz Emanuela Thompson.

Ocena: 5/10.
 

 
Brygida ma 33 lata, pracuje w telewizji. Dalej jest starą panna, aczkolwiek teraz żyje w konkubinacie z prawnikiem Markiem. Niby wszystko jest OK, ale z czasem dochodzi do wniosku, że nie pasuje do towarzystwa konkubenta. Czuje się jak piąte koło u wozu. Z kolei w pracy okazuje się, że Brygida ma nagrywać program wspólnie ze swoim dawnym szefem lowelasem Danielem. Film dobry, ale trochę gorszy niż poprzednia część. Zdarzają się też żenujące pseudokomediowe motywy. Poza tym nijakie zakończenie. Ponownie wystąpili: Renata Zellweger, Colin Firth i Hugo Grant.

Ocena: 6/10.
 

 
Brygida ma 32 lata, jest niezbyt atrakcyjną starą panną z nadwagą. Pracuje w wydawnictwie. Podoba jej się jej szef Daniel, choć Brygida wie, że nie jest to facet dla niej. Jednak pewnego dnia szef zaczyna do niej podbijać. Różne sygnały wysyła do niej również kolega z dzieciństwa Marek, który jest sztywnym prawnikiem. W związku z tym Brygida przeżywa różne rozterki. Również jej mama znalazła sobie nagle nowego faceta, zostawiając ojca. Film dobry, równy. W roli głównej Renata Zellweger. Są też Colin Firth i Hugo Grant.

Ocena: 7/10.
 

 
Rok 1942. Do Afryki na misję przyjeżdża brytyjski agent Maksymilian Vatan. Ma się tam skontaktować z działaczką francuskiego ruchu oporu Marianną Beauséjour. Zgodnie ze stworzoną przez nią na miejscu legendą, jest on jej mężem, a ona stęsknioną za nim żoną. W rzeczywistości mają tam oboje misję do spełnienia. Od pierwszego spotkania przypadają sobie do gustu, a relacja, którą nawiązują, ma drugie dno, niezwiązane z zawodem – wiadomo jakie. Po wypełnieniu misji wracają do Londynu, pobierają się i zamieszkują razem, rodzi im się córka itd. Z czasem Maksymilian dowiaduje się o Mariannie zaskakującej rzeczy, co wywołuje pewne komplikacje. Świetny film! W rolach głównych perfekcyjnie grający Marianna Kotilard i Brad Pitt (choć przez cały film zastanawiałem się, czy to on, czy nie, no i doszedłem do wniosku, że jednak… nie, a z błędu wyprowadziły mnie napisy końcowe).

Ocena: 8/10.