• Wpisów:1250
  • Średnio co: 2 dni
  • Ostatni wpis:1 godzinę temu
  • Licznik odwiedzin:43 194 / 3631 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
Początek XIX w. W morze wyrusza wyprawa wielorybników – mają polować na zwierzęta i zbierać olej do beczek. Na jej czele stoi kapitan Jerzy Pollard, jednak faktycznym dowódcą jest pierwszy oficer – ambitny Owen Chase. Wyprawa okrętem okazuje się bardzo niebezpieczna. Film dobry, choć miejscami jakby nieco nużący. W roli głównej Krzysztof Hemsworth.

Ocena: 7/10.
 

 
Film oparty na faktach. Ludwig Zamperini, Amerykanin włoskiego pochodzenia, jest biegaczem, startuje w olimpiadach. Później, w czasie drugiej wojny światowej jest żołnierzem – lata samolotem i jest bombardierem. Pewnego razu podczas akcji w samolocie zostają uszkodzone silniki i maszyna zalicza twarde lądowanie na oceanie. Z katastrofy wychodzi cało Zamperini i jeszcze dwóch kompanów. Na pontonach przez długie dni czekają na ratunek. Oczywiście na tym film – bardzo doby, choć trochę za długi – się nie kończy.

Ocena: 8/10.
 

 
Młody mężczyzna Kamil pracuje jako kurier. Jeździ przy tym rowerem w stylu wyczynowca – czyli wskakuje na murki, zjeżdża po schodach itp. Mieszka w garażu u kobiety z dzieckiem. Ma do spłacenia u jakichś chińskich bandziorów 15 tys. dolarów, co przy jego zarobkach jest niewykonalne. Pewnego razu Kamil poznaje Nikę, dziewczynę uprawiającą parkour. Za nią trafia do jej znajomych, grupy młodych ludzi, którzy robią to samo. Dodatkowo trudnią się przewożeniem różnych bardziej lub mniej legalnych rzeczy. Kamil przyłącza się do grupy, a jego główną motywacją jest dług, który musi spłacić oraz perspektywa szybkiego i dużego zarobku. Film w zasadzie klasy B z pewnymi przebłyskami w drugiej części, z niepotrzebnie wplecionym wątkiem pseudoromantycznym. Wystąpili m.in. Taylor Lautner i fajna Maria Avgeropoulos.

Ocena: 5/10.
 

 
Franciszek, ambitny chłopak-wynalazca – ale już dorosły – przenosi się w przyszłość i z pomocą swojej młodszej koleżanki Kasandry ratuje świat. W misji pomaga im też robot Atena w postaci człekokształtnej dziewczyny. Całkiem niezły (nieco chaotyczny) film – na raz. Wystąpili m.in.: bardzo ładna Brygida Robertson, Jerzy Clooney oraz Hugo Laurie.

Ocen: 7/10.

 

 
Doug za 10 dni bierze ślub, jednak jeszcze nie ma świadka i drużbantów. Wydzwanianie po kolegach nie przyniosło żadnych rezultatów. Dough przypadkiem trafia na agencję, która świadczy usługi w rodzaju „stary znajomy na uroczystości”. Szefem i równocześnie pracownikiem tej firmy jest Jakub. Podejmuje się on zastania świadkiem na ślubie i weselu oraz zorganizowania dodatkowych siedmiu drużbantów. Bardzo dobry lekki film zamącony nieco kilkoma żenującymi motywami.

Ocena: 7/10.
 

 
Dwóch wojowników szuka w Chinach prochu strzelniczego. Pewnego razu zostają schwytani i trafiają do niewoli Bezimiennego Zakonu. W tym samym czasie na Chińczyków napadają jakieś stwory. Wojownicy zostają uwolnieni na czas walki i odznaczają się podczas potyczki. W związku z tym zyskują uznanie zakonu i dalej wspólnie z nim planują walkę z potworami. Bardzo dobrze zrealizowany film klasy B ze słabymi efektami specjalnymi. Można odpuścić. Wystąpili m.in. Mateusz Damon i Wilhelm Dafoe.

Ocena: 6/10
 

 
XVII wiek. Na chrześcijańskiej misji w Japonii zaginął ojciec Ferreira. Teraz dwaj zakonnicy Rodrigues i Garupe wyruszają do Kraju Kwitnącej Wiśni, by odszukać zakładnika. Chrześcijanie w Japonii są traktowani bardzo brutalnie oraz mordowani, więc życie ich oraz zakonników na tej ziemi wystawia ich wiarę na wielką próbę. Film w miarę dobry, acz miejscami nudnawy i ogólnie za długi. Summa summarum można sobie darować. W jednej z ról Wilhelm Neeson (niedługo strach będzie lodówkę otworzyć).

Ocena: 6/10.
 

 
Detektyw Nick prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa chłopca. Zostało ono popełnione na tle seksualnym. Nick stara się zidentyfikować i odnaleźć pedofila. Film przez prawie całą pierwszą godzinę nudny jak flaki z olejem, potem trochę się rozkręca.

Ocena: 6/10.
 

 
Opowieść o genialnym naukowcu Stefanie Hawkingu. Oglądamy jego życie od czasów studenckich do obecnych. Jego pracę naukową w czasie zmaganiem się z chorobą zaniku mięśni. Nie mniejszym bohaterem od Hawkinga jest jego żona Janina, która przez długi czas nie poddaje się i trwa u boku niepełnosprawnego męża. W roli małżonki Felicyta Jones.

Ocena: 7/10.
 

 
Colin Pryce jest kongresmenem w Luizjanie. Pewnego razu u jej wybrzeża w Zatoce Meksykańskiej dochodzi do dużego wycieku ropy z platformy wiertniczej. Ludzie z dnia na dzień tracą masowo pracę przy połowach krewetek. Pryce stara się im pomagać. Wypływa dzięki temu na szersze wody, staje się bardziej rozpoznawalny, piszą o nim w prasie, mówią w telewizji. Pojawia się szansa na wygraną w Senacie, na co wskazują jego doradcy. Pyrce jednak o tym nie myśli. Głowę ma pełną szczytnych celów. Na początku film to takie political fiction, a potem przekształca się w jakąś obyczajówkę – Pyrce zdradza żonę (która też pracuje u niego i jest jego doradcą) z jakąś Murzynką, potem kręci z asystentką itp., więc za bardzo nie wiadomo, o czym miał być ten film. W tle przygrywa muzyka The Newton Brothers do złudzenia przypominająca dokonania Łukasza Targosza (ciekawe, kto kim się inspirował?). W roli głównej Mikołaj Klatka. Jest też śliczna Connie Nielsen.

Ocena: 6/10.
 

 
Stany Zjednoczone Ameryki, rok 2023. Władzę sprawują Nowi Ojcowie Założyciele. W kraju organizowana jest dorocznie „Noc oczyszczenia”, podczas której prawo przestaje obowiązywać. Ludzie wylegają na ulice i uzbrojeni toczą walki lub też załatwiają prywatne porachunki. Inni barykadują się w domach i próbują przetrwać. Akcję oglądamy z pozycji przypadkowo stworzonej grupy – faceta o ksywce Sierżant, matki z córką oraz młodego małżeństwa – która próbuje przetrwać tę niebezpieczną noc. Film klasy B. Raczej dla fanów gatunku.

Ocena: 6/10.
 

 
Nastolatek Tomasz zostaje uwięziony w klatce umieszczonej na poruszającej się do góry platformie. Wyjeżdża ona spod ziemi na powierzchnię i wydobywają go z niej inni chłopcy. Teraz Tomasz znajduje się w zielonej, kilkuhektarowej enklawie, otoczonej kilkunastometrowym betonowym murem. Okazuje się, że chłopcy tutaj mieszkają. Co miesiąc w klatce – którą przyjechał Tomasz – dostarczane jest jedzenie. Raz dziennie betonowe mury rozstępują się i niektórzy chłopcy, którzy są tzw. biegaczami, wyruszają poza mur w poszukiwaniu wyjścia. A nie jest to łatwe, bo na zewnątrz jest labirynt, który codziennie zmienia układ. W dodatku wewnątrz niego siedzą stwory broniące przejścia. Film jest dobry. W jednej z ról Patrycja Klarkson.

Ocena: 7/10.
 

 
Załogowa misja przed zbliżającą się burzą naprędce szykuje się do opuszczenia Marsa i powrotu na Ziemię. Kosmonauta Marek Watney pozostał na zewnątrz statku – jego ciało przebiła antena. Dowódca misji Melissa Lewis uznaje go za zmarłego i podejmuje decyzję o starcie. Po jakimś czasie Marek budzi się z ograniczonym zapasem tlenu w skafandrze, wskutek jego uszkodzenia. Z trudem dociera do kosmicznej bazy. Tam, po dokonaniu niezbędnych zabiegów medycznych, powoli dochodzi do siebie. Ma ograniczone zasoby – jedzenia, wody, tlenu. Może przeżyć tutaj ok. 30 dni. Ewentualna pomoc z Ziemi mogłaby tu dotrzeć za ok. rok. No ale Marek, który jest botanikiem, nie siedzi z założonymi rękami – zaczyna w kapsule hodować ziemniaki i szuka sposobu na uzyskanie kontaktu z Ziemią. Taka tam niezbyt wyszukana historyjka w bardzo efektownej scenografii. W obsadzie m.in. Mateusz Damon i Jessika Chastain.

Ocena: 6/10.
 

 
Pięciu przyjaciół (żonatych) w tajemnicy przed resztą świata wynajmuje sobie loft. Sami przed sobą głośno tego nie przyznają, jednak sytuacja jest oczywista – chodzi o miejsce anonimowych schadzek. Pewnego ranka zjawiają się w mieszkaniu i zastają w łóżku zamordowaną kobietę. Nikt z nich nie wie, skąd się ona wzięła i próbują to ustalić. Średni thriller z niezbyt przekonującymi zwrotami akcji. Taki średni, że można nie oglądać. No chyba że dla Rhony Mitry, która zagrała tam tylko drugoplanową rolę.

Ocena: 6/10.
 

 
Przygodowy film fantasy o mętnej, jak dla mnie, fabule – biegają jakieś fagasy w śmiesznych łachach ze strąkami na głowie, ktoś tam z kiś tam walczy przeciw komuś tam i takie tam. Poza tym rażą wszechobecne greenboksy, sceny kręcone w studio i cyfrowe scenografie – technika komputerowa nie jest aż tak doskonała jak się mogłoby wydawać. Najmocniejszym atutem filmu jest obsada. Wystąpili m.in.: Marcin Wolny, Jan McKellen, Orlando Bloom (jak można tak się nazywać!?), fajna Evangeline Lilly, Katarzyna Blanchett i Hugo Weaving.

Ocena: 4/10.
 

 
Główną bohaterką jest kobieta imieniem Rachela. Poznajemy ją podróżującą codziennie podmiejskim pociągiem do Nowego Jorku. Jadąc ogląda mijane domy i – widząc na posesjach, balkonach, tarasach – ludzi, dopowiada sobie historie o nich, jak to się oni kochają itp. Jeden z domów należał niegdyś do Racheli. Żyje w nim jej były mąż z nową żoną Anną. Rachela jest alkoholiczką, jest też niezrównoważona i miewa zaniki pamięci. Pewnego razu zostaje zamordowana niania zatrudniona u byłego męża. Policja rozpoczyna śledztwo. Jedną z podejrzanych jest Rachela. Świetny film – choć od początku bynajmniej na taki się nie zapowiada. Wystąpili m.in.: brzydko wyglądająca Emilia Blunt (tj. scenariusz zakładał, że taka być i taka była), wyglądająca jak siostra bliźniaczka Ginewry Lorenz Haley Bennett oraz fajna Rebeka Ferguson (ale nie ta piosenkarka, która też jest fajna).

Ocena: 8/10.
 

 
Szymon wraz z żoną Robyn przeprowadza się z Chicago do miasteczka w Kalifornii, gdyż dostał tutaj pracę. Pewnego razu para spotyka w sklepie Gordona, kolegę Szymona ze szkoły średniej. Dawny znajomy robi im drobne prezenty i niespodzianki. Robyn odczuwa do niego sympatię, w przeciwieństwie do Szymona, którego cała ta sytuacja zaczyna drażnić, tym bardziej, że Gordon jest nieco natrętny. Film niezły – taki lekki thriller skrzyżowany z dramatem.

Ocena: 7/10.
 

 
Robert jest facetem w sile wieku. Przesiaduje w barze, gdzie czytuje książki. Przy okazji poznaje młodą prostytutkę Teresę, która również tam bywa. Niejako w naturalny sposób przybliżają się do siebie i Robert dowiaduje się, że dziewczyna jest bardzo źle traktowana przez swoich „opiekunów”. Wkrótce jest też świadkiem sytuacji, w której Teresa jest przez nich brutalnie potraktowana. Pewnego razu Robert postanawia wykupić przyjaciółkę od alfonsów. Trafia do siedziby lokalnego gangu i składa ofertę. Nie spotyka się ona z wielkim entuzjazmem zbirów, aczkolwiek Robert w pewien sposób imponuje im tym, że zjawił się w takim miejscu i że w ogóle ich znalazł. W pewnym momencie mężczyzna postanawia dać im nauczkę, co ściąga na niego kłopoty. Jednak Robert jest praktycznie nieuchwytny i nie pozostawia prawie żadnych śladów. Naiwna historyjka o Batmanie bez maski i peleryny, ale dobrze zrobiona i nieźle się ją ogląda. Wystąpili m.in. Denzel Waszyngton i Chloë Gracja Moretz.

Ocena: 7/10

 

 
Bianka jest uczennicą szkoły średniej. Przyjaźni się z dwiema bardzo atrakcyjnymi koleżankami Kasandrą i Dżesiką oraz podkochuje się w Tobiaszu. W pewnym momencie szkolny przystojniak Wesley uświadamia ją, że jest ona DUFF-em, czyli tą brzydszą i grubszą koleżanką, stanowiącą tło dla tych ładniejszych. Oczywiście Biance to się nie podoba i chce jakoś wyjść z tej sytuacji. Zrywa kontakty z Kasandrą i Dżesiką i w zamian za pomoc w chemii prosi Wesleya – który co i raz schodzi się i rozstaje z piękną szkolną gwiazdą Madison – o pomoc w sprawach wizerunkowo-sercowych. Taki tam lekki, raczej młodzieżowy film do ewentualnego obejrzenia.

Ocena: 6/10.
 

 
Klara jest rozwódką, nauczycielką, matką nastolatka Kewina. Z byłym mężem utrzymuje poprawne stosunki. Pewnego razu do domu obok, do starego niepełnosprawnego sąsiada, wprowadza się jego 20-letni kuzyn Noe. Jest on bardzo uprzejmy i pomocny – typ tzw. złotej rączki, zaprzyjaźnia się z Kewinem i jego matką. Klara i Noe od razu sobie wpadają w oko, choć kobieta się przed tym broni. Jednak nowy sąsiad nie odpuszcza, co przekształca się w coraz bardziej chorą jednostronną relację. Film na początku jest całkiem dobry, potem jednak poziom zjeżdża w dół do klasy B, a ostatecznie dobija go końcówka odpowiednia raczej dla klasy C. W roli głównej Ginewra Lopez. Żadna z niej aktorka, jednak trochę szkoda, że marnuje się w takich gniotach.

Ocena: 3/10.
 

 
Amanda i Dawson kiedyś bardzo się kochali, ale 21 lat minęło. Ich drogi dawno się rozeszły. Pewnego dnia dostają zawiadomienie od prawnika – okazuje się, że otrzymali w spadku po ich zmarłym wspólnym przyjacielu Tucku dom do podziału. Teraz mają obejrzeć posiadłość no i oczywiście się spotykają, a dawne uczucia odżywają, mimo że Amanda od dawna ma męża i dziecko. Film to dobry romans klasy B. Oglądamy m.in. wiele retrospekcji z życia pary. Co irytujące – młodsi aktorzy zupełnie nie są podobni do starszych odtwarzających te same role. W roli młodej Amandy występuje piękna jak laleczka Liana Liberato (jeden z mocniejszych powodów, dla których warto poświęcić prawie dwie godziny), a w roli starszego Dawsona James Marsden, który powinien spodobać się paniom. W roli starszej Amandy – Michalina Monaghan.

Ocena: 5/10.
 

 
Grupa kilkudziesięciu robotników pracuje zimą w lesie. Polują na zwierzynę, z czego mają mięso oraz skóry, które później wyprawiają. Pewnego razu na robotników napadają Indianie, zabijają większość z nich oraz pozbawiają ich prawie całego dobytku, na który pracowali pół roku. Ocalałych kilkunastu mężczyzn wraca teraz do swego obozu. Jednak muszą to robić na tyle dyskretnie, by znowu nie dopadli ich Indianie. W grupie jest też Hugo Szkło i jego syn, pół-Indianin. Pewnego razu Huga atakuje niedźwiedź. Mężczyzna ostatecznie broni się, jednak wychodzi z tego bardzo mocno poturbowany i współtowarzysze muszą go ciągnąć na noszach, co bardzo utrudnia poruszanie się. Po drodze przeżywają różne niebezpieczne przygody. Film średni – dosyć nudny i za długi. Wystąpili m.in. Leonard DiCaprio i Tomasz Twardy.

Ocena: 6/10.
 

 
Lata 80. XX wieku. Dwaj detektywi – dobry w fachu amator Jackson Healy oraz słaby Holland March z licencją – podejmują się zadania odnalezienia młodej kobiety Amelii, która wystąpiła w filmie erotycznym. Okazuje się, że wiele osób, które miało z nią coś wspólnego zostało zamordowanych. Śledztwo powoduje, że detektywi co i raz wpadają w różne tarapaty. Film taki sobie z bardzo fajnym klimatem, ale on go nie ratuje. Wystąpili m.in.: Russell Crowe (świetny głos!), Ryan Gosling, świetna Angourie Rice w roli córki Marcha oraz Kim Basinger.

Ocena: 6/10.
 

 
Świetny prawnik Hank Palmer przyjeżdża do rodzinnego domu na pogrzeb matki. Jest tam ojciec Józef Palmer – lokalny sędzia o dobrej reputacji – i dwaj bracia. Wkrótce po pogrzebie okazuje się, że senior rodu zostaje oskarżony o morderstwo. Rozpoczyna się poszlakowy proces, a w charakterze obrońcy sędziego występuje syn Hank. Dosyć dobry film. Wątek sprawy sądowej jest przeplatany spotkaniami Hanka z dawną znajomą Samantą, jego kłopotami rodzinnymi itp. Film za długi. Byłby o wiele lepsze, gdyby go skrócić przynajmniej o pół godziny. Wystąpili m.in.: słaby, jak zawsze, Robert Downey Jr., Robert Duvall, Wiera Farmiga, Wilhelm Robert Thornton oraz Leighton Meester.

Ocena: 7/10.